alt

Jiří Bilbo Reidinger

Dětská a rodinná představení:

Maringotka

Taškařice začíná, když udýchaný klaun uprostřed manéže nachází papírem obalený balík. Jinak nic.
Jsemtusprávně? Neslyšítetroubitslony? Frkáníkoňů? Copodnikneme, než přijedou?... Zkusím se do nich převtělit!... Hola! V kapse mám knihu Cirkus Abrafrk přítele Daniela Charmse!... A co tu dělá ten balík? Je tvůj nebo tvůj? Koukneme do něj? Počmáráme ho? Zkusím trhnout?... Co s utrženými papírovými kousky?...
Konečně se balík vysvlékne z kůže. Spatříme maringotku, která navíc ve svém malebném břichu ukrývá dřevěné artisty. Po spoluprožité spiklenecké fantazii si všichni spokojeně povzdechnou:
Krása!... Ještě, že nepřijeli!

Hrají:
Klaun Bilbo - Jiří Bilbo Reidinger
Hudební kejklířka - Sylvie Krobová

Scénář, režie - Jiří Bilbo Reidinger
Hudba - Sylvie Krobová
Scéna, loutky - Jiří Zajáček

Premiéra 12.11.2017 v KD Mlejn, Praha 5.

Další fotky naleznete v sekci Fotky.

Podívejte se na video na youtube

Klaun Pingu

Komedie se nechává volně inspirovat slavným večerníčkem o tučňákovi Pingu. Přistihneme ho v domácím iglů jen s maminkou, neboť taťka s bráškou odjeli za dědou. Nezbedný synáček v drsné krajině sněhu, ledu zlobí a zlobí nebohou mamku... Klaunerií, skopičinami zkouší její trpělivost, ale i lásku, neb každá lumpárna končí v jejím objetí!

Klaun Pingu = autobiografický portrét rodiny klaunů/tučňáků.

Hrají:
Klaun Pingu - Bilbo
Matka Pingu - Sylvie Krobová

Scénář, režie - Jiří Bilbo Reidinger
Hudba - Sylvie Krobová
Scéna, loutky - Jiří Zajáček
Kostýmy ušila - Andrea Gájová
Foto - Ivan Kuťák

Premiéra 28.9.2014 v KD Mlejn, Praha 5.

Další fotky naleznete v sekci Fotky.

Vokův pes Vilém

Představení vzniklo k projektu Rok Růže / 400 let od úmrtí posledního z Rožmberků / pro Jihočeský kraj.

Legendární Petr Vok, poslední pán z Růže, komediantskou formou rozjímá nad svým životaběhem, společně s Bílá paní a loutkou věrného psa Viléma. Dále z vyšebrodské hrobky/ kufru vylézají rytíři, zvídavé dítko – smrťák, loutková Bílá paní měnící se ve Vokovu žena Kateřinu a další. Vokův anděl strážný - Bílá paní Perchta k tomu zpívá:

„Co ta růže červená? Ta jde přímo k srdci. Krví láskou zbarvená Pány z Růže zvící…
…Na hostině k večeři byla kýta, husa byla, bylo taky vepřový, králíček pečený, lítalo vše do pusy, až se oči zelenaly a břicha nadýmaly, oči z důlků vylézaly…koblížky smažený, zeleninku restovanou, knedlíčky chlupatý, husičku nadívanou, koláčky baňatý, šampaňské na zapití, kuřátko vařený, stehýnko propečený…UF!UF! Achych…Ouvej… Pírko vše zachrání… polochtáš se v krčku s ním a za chvíli, zase můžeš… koblížky smažený, zeleninku restovanou…
…Nad kolíbkou stojím a Tebe kolíbám…Tobě Petře do snů vše dobré přichystám. Ve zdi místo najdeš a pomůžeš svým snům, nebudeš sám bloudit, stínem jsem Tvým dnům…“

Scénář, režie: Jiří Bilbo Reidinger
Hudba, texty písní: Sylvie Krobová
Kostýmy: na návrh Sylvie Krobové dotvořila, ušila Andrea Gájová
Dekorace, loutky: Jiří Zajáček
Hrají: Bílá Paní Perchta – Sylvie Krobová
Petr Vok – Bilbo
Premiéra únor 2011

"CIRKUS CHAUVE"

Divadelní adaptace dětské knihy Jiřího Bilba Reidingera, kterou vydalo nakladatelství Baobab.

Idea - Jaro pomalu nalévá pupence. Principál Bilbo rozžíná světlo, otevírá knihu, začítá se: "Ještě mrzne, zima zalézá za nehty, rampouchy jak žraločí zuby stále dorůstají, ale v domku pod kopcem..." a malý rodinný cirkus Chauve /Pleš/ se probouzí. Putuje od štace ke štaci a své zážitky se pokouší převyprávět divákům, kteří u toho nemohli být... na všechny stejně nedojde a tak Bilbo, než se rodina opětovně uloží k zimnímu spánku, diváky nabádá : "Ostatní si dočtěte sami!" a sfoukne světlo...

Scénář, režie - Jiří Bilbo Reidinger
Hudba, text písně - Sylvie Krobová
Loutky - Stáňa Stuchlá
Kostýmy ušila - Andrea Gájová
Komediantský vozík - Ivan Kuťák

Hrají a dovádějí:
klaun Bilbo - Bilbo
Josefína, jeho žena - Sylvie Krobová
Bárbila, jejich dcera - Barbora Reidingerová
Týnbila, jejich dcera - Kristýna Reidingerová
dále loutky celé rodiny a zvířátek kamarádů - krysy Krysbily, kačenky Bilboa, dravých rybiček Toma a Jarryho...všetečný chobot slonice Dixinky, mikrokosmické vešky Svěďbily, blechy Násosbily, štěnice Kousbily...

/Premiéra 6.12.2008 v KC Kaštan Praha 6/

Kvak a Žbluňk

Příběh o opravdovém přátelství žabáka Kvaka a ropušáka Žbluňka.

Na motivy známé knihy A.Lobela. Délka 50min. Pro děti od tří let. Režie A. Krob.

Představení mělo premiéru v roce 1989 v Alfred spol. s Lenkou Machoninovou a Jiřím Reidingerem. Obnovená premiéra se Sylvií Krobovou v roce 1992. Vzniklo ve spolupráci div. Na tahu a Bilbo com.

Má víc jak 350 repríz.

Podívejte se na video na youtube

Klaun BILBO

Téměř sólové představení, které vychází z cirkusových pasáží, které s Bilbem nazkoušel v roce 1982 Ctibor Turba a Josef Fuksa pro cirkusové turné s cirkusem Praga po zemích Střední Asie a Sibiře. Délka podle potřeby - od 10 min do 1 hodiny. Hraje se pro děti i dospělé ("Děti všeho věku!") po celé Evropě a má okolo 3000 repríz.

Představení pro dospělé:

Možné hrát v jakémkoliv prostoru.

Smyčka - nové

Přijíždí posel - Mé poselství je jako postavení hvězd, je nadlidské jako život přírody, mé poselství je síla a chvála ušlechtilosti! A komedie Smyčka vychází s okrouhlou pastí hledat oběť...

Potkají se zde povídky Estonce Arvo Valtona s všehoschopným léčitelem úzkostí, který je posléze lapen...Bilbo compagnie se pokouší z nadhledu vysmát lidským trýzním s Psyché. Divadlo masek, loutek, hudby svede souboj s našimi duševními poryvy a s Klímou se budeme "...všemu smát, se vším si hrát - toť jediná Výše a jediná k Výši cesta. Smát se všemu nejen lidskému, ale především božskému!"

Hrají - Sylvie Krobová a Bilbo
Režie, scénář - Bilbo
Hudba - Sylvie Krobová
Výprava - Jiří zajáček, Samiha Maleh, Renata Pavlíčkov

Premiéra 27.11.2020 v Divadle Disk

Comedie dell´arte

Charakterní, improvizační hra s maskami. Houslista se zpěvačkou jsou rušeni bezcharakterním individuem - mění si masky a ve vždy jiné identitě ničí nervy vážně se tvářících hudebníků. Délka hry s prostorem variabilní! Víc jak 80 repríz!

Smrt komedie I, II

Premiéra 2004/05 pohřební průvod, při kterém jsou oživováni charaktery comedie dell´arte Pulcinelli, Capitana, Dottora, Arlecchina jejich přímým potomkem Bilbem a pozůstalými... Zatím víc jak 90 repríz!

Obě variace mají úspěch po celé Evropě (smuteční průvod Smrt komedie například exceloval během oficielního kulturního programu Olympijských her v Athénách roku 2004!).

Kabaretní férie Sommelier

Taškařice, ve které ochutnáte kromě lahodných vín a pamlsků... i Anthelma Brillata - Savarina, Samuela Becketta, Françoise Rabelaise a další milovníky života, jaký je. Do potemnělého sklepa vstupuje muž /sommelier a jako mistr Pantagruel spustí "ŽIVOT JE VÍNO ČLOVĚKA! Usilovné pití vína je proti veškerým chorobám... a pijácké klystýry jsou lepší než milióny baněk, pijavic... Což dosvědčuje fakt, že na světě je o mnoho více letitých pijanů než lékařů; a i těm leckdy chodí jazyk v trepkách, a na smrtelném loži praví: Chu, chu, chu!, což značí: číška praskla! Pročež pijte víno proti: bělmu na očích, prašivé hlavě, palčivosti žaludku, kýchavce, žábě na tváři, v nohavicích, myši německé, smrdutým zubů, hnití jater, sleziny, kameni v měchýři..." ...PIJÍ, RADUJÍ SE... Až po šíleného Luckyho, který s vysušeným hrdlem soptí "...bohužel hlava hlava hlava hlava v Normandii... nedokončené práce vážnější kameny zkrátka navazuji bohužel bohužel opuštěné nedokončené hlava hlava v Normandii... kameny... Kameny!... Tak klidné!..."

Donc!... Á TOUS LA SANTÉ!... Až do dna! Neboť každá žízeň je strašlivá, není-li naděje na její utišení!

Scénář, režie + sommelier: Jiří Bilbo Reidinger
Hudba + jeho múza: Sylvie Krobová a občas i žíznivý kontrabas Petra Tichého
Masky: Renata Pavlíčková, Stanislava Stuchlá
Patron premiéry: Jaroslav Kšána a jeho víno Pasquale Toso
Premiéra: 28. listopadu 2015 KD Kaštan, Praha 6
Pohled nakreslil: Pavel Černý
Plakát Sommelier v PDF

Koncert zpěvačky Sylvie Krobové nebo L´ OMBRE/STÍN

ŠANSONOVÝ KABARET SYLVIE KROBOVÉ a KLAUNA BILBA

Sylvie Krobová (která posunula hranice šansonu a mezi fanoušky už patří Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř,...) objevila ve svých skladbách/baladách - hořko/něžné, nostalgicko/niterné, emotivně/drásavé tóny svého srdce a klaun Bilbo je prošije surrealistickými texty, improvizacemi či temnou klaunerií. Také se objeví muž s obří hlavou - L´ OMBRE.

Premiéra 16.6.2006 v divadle Alfred ve dvoře - Praha 7.

Představení, která již nehrajeme:

Staré i nové příběhy Barona Prášila

Úspěšná rodinné komedie na známé téma, kde kromě nesmrtelného barona Prášila uvidíte jeho služku Josefínu, věrného hřebce Berlyóze, Kecáše, Papna a Dekla,...Motto - Recept na věčné mládí? Nekonečná fantazie!

Pro děti všeho věku (od 10 do 100let). Délka 1 hodina. Režie, scénář, výprava: Andrej Krob.

Premiéra v divadle Alfred ve dvoře, opět ve spolupráci s div. Na tahu, roku 2002.

Víc jak 70 repríz.

Další fotky naleznete v sekci Fotky.

TALÍŘE - TANIERE /amorální klaunerie/

Režie a dramaturgie Ctibor Turba.

Protagonisté: Jiří Reidinger - Bilbo

Štefan Capko - Števo

Tržiště plné kejklířů - opera dell´arte

Režie, libreto, harlekýn: Jiří Bilbo Reidinger, hudba: Tomáš Alferi, Sylvie Krobová - zanni, produkce Divadlo nad Labem viz. www.divadlonadlabem.cz

foto na blogu

Débouchér / Antikódy

literární kabaret vycházející z knih celého světa (Puškin, Havel, Cervantes, Borges, Beckett,Valton,...). Klaun- knihomol se v něm přetahuje o každé "sousto" s operní zpěvačkou. Kdysi to byla opětovaná, srdceryvná láska... Délka hry 1 hodina.

Režie, výprava: Andrej Krob. Premiéra v divadle Na zábradlí s div. Na tahu roku 1997.

Celkem 80 úspěšných repríz.

Napsali o nich např.:

"...Baron-Reidinger vždy s novým vzrušením prožívá své vyprávění, a nehledí na to, že v hospodě s ním nikdo nechce sedět u jednoho stolu. Nevypráví své příběhy proto, aby nějak vylepšil zdání o sobě, aby sám ze sebe dělal hrdinu. Jeho vyprávění je sebepotvrzováním a sebeprožíváním. Za branami své fantazie se cítí bezpečně..."

Divadelní noviny A.Bjačková

"...Bilbo uplatňuje v postavě chorobně upovídaného cestovatele své bohaté klaunské zkušenosti a brilantně zvládá téměř akrobatické situace spojené tu s namáhavou chůzí s deštníkem proti skučícímu větru, tu zase jízdu na koni Berlyózovi...Větším překvapením je přesvědčivost, s níž subtilní Sylvie Krobová zvládá roli zemité Prášilovi služky Josefíny..."

Mladá fronta J.Mlejnek

"...Gejzíry fantazie pokračují v etudách o Konfuciovci a ptáku Šangovi, v evokaci Beckettových Šťastných dní ad..Inscenace Déboucher/Antikódy střídá valéry a žánrové útvary, bourá konvence. Ve vztahu k literatuře je originálně nepůvodní, v relacích klauniády vzniká její filozofická hra. Výsledkem je lidská tragikomedie, dojímavá i směšná, s absurdními rysy. Reidinger se tu projevil jako komik velkého formátu, jako klaun werichovského typu, svůj a nezaměnitelný v pohybovém vyjádření. Stáli totiž při něm andělé - Sylvie a Andrej Krobovi..."

Taneční listy L.Petišková

 

Navštivte také www.sylviekrobova.com